Bar u nasátýho klíštěte

O tom, co je klišé v divadelní inscenaci, se hovoří často. Co je ale zajímavější, že tyto hovory probíhají na místech, která můžou být přímo semeništi klišé. Přes vášnivý hovor ale zůstávají mnohdy nevyslyšena, přehlížena, jednoduše ignorována všemi smysly.

MANIFEST DIVADELNÍHO BARU1: KLIŠÉ K DOHODNUTÍ1 —› Divadelní bar a interiér DB je vyzdoben fotkami herců s lehce neslušivým či nevkusným aranžmá. V DB je k dispozici pianino, ať už slouží k samotnému hraní či jen k dobrému pocitu z možnosti potenciálního hraní. V DB nejsou nikdy nové židle, aby se při případném divokém večírku neodřely. V DB je mlha, která by se dala krájet.

2 —› Divadelní bar a osazenstvo V DB má každý svůj projekt, za kterým si stojí. V DB se vždy nalézá alespoň jedno klíště v pruhovaném tričku. V DB se vždy nalézá někdo, kdo dlouho nebyl v divadle. V DB se vždy nalézá někdo, kdo chce vést intelektuální debatu o divadle. Za barem DB pracuje student divadelního oboru.

3 —› Divadelní bar a sortiment DB nikdy nenabízí kvalitní moravská ani cizokrajná vína. Nabídka DB obsahuje slané tyčinky, utopence či nakládaný hermelín a dále bílý, hnědý, zelený i červený alkohol.

4 —› Divadelní bar a jeho filozofie Přítomnost v DB není striktně podmíněna předcházející návštěvou divadelní instituce. V DB se nikdy popel neklepe do popelníků. DB zavírá, až když je poslední klíště nasáté. V DB se neuklízí, pouze na znamení, že by přítomná klíšťata měla jít domů.

Tato klišé se sice vyskytují s vysokou frekvencí, přesto musím s politováním uznat, že míst, kde bychom je mohli pozorovat všechny naráz, je málo. Proto zakládám iniciativu za založení Divadelního baru u nasátýho klišéte, jenž by měl splňovat všechna výše uvedená kritéria a neměl by být přidružen k žádné divadelní instituci, neboť nezávislost je nade vše. Vítám kohokoli, kdo by se chtěl k této iniciativě připojit.2

Pojďme přidat na Hithit další projekt! Barbora Haplová

 

1 Neplést s divadelním klubem (pozn. autorky). 2 Kontaktujte mne, prosím, na čísle +420 728 833 342. (Jen vážní zájemci!)