Divadlo DISK zaplavila funková energie Navigators

První hudební vystoupení na letošním Zlomvazu patřilo české soul-funkové skupině Navigators. Návštěvníci si na něj sice museli počkat, protože program nabral hned v úvodu téměř devadesátiminutové zpoždění, ale vydržet do půl jedenácté se nakonec vyplatilo.

Ti, kteří očekávali skočný a bezstarostný nářez, možná byli trochu zklamáni, neboť Navigators jsou ve své podstatě čirou náladovkou, z pódia však i tak sálala nezměrná energie a záhy se v sále Divadla DISK vytvořil slušný kotel tančících. Já osobně jsem kapelu, která před pár dny pokřtila už svou druhou studiovou nahrávku My Place, poprvé slyšela na jednom z loňských hudebních festivalů a ihned si mě získala svou uvolněností, bezprostředností a muzikantkou vyzrálostí. Na těchto jejích kvalitách se do včerejšího dne rozhodně nic nezměnilo.

Navigators, vystupující v sestavě kytara, basa, bicí, klávesy, dva zpěváci a jedna zpěvačka, postrádají frontmana v pravém slova smyslu; jeho pozici zastávají stejnou měrou všichni členové vokálního tria. V něm se navíc neustá- le prolíná mužský údernější a ženský klidnější přístup. I včera bylo zajímavé sledovat, jak se pozornost přelévá z jednoho na druhého a jakým způsobem s ní každý z nich nakládá. Skvělá komunikace s publikem je ostatně další z devíz kapely, byť těch pasáží, kdy se na pódiu vlastně nic hudebně zajímavého nedělo a celá zábava se skládala z vyvolávání jednoduchých popěvků, bylo obzvlášť kolem poloviny koncertu přece jen příliš. Naopak příjemné osvěžení vnesly do vystoupení občasné hammondkové vyhrávky, jazzová intermezza nebo poctivé sólo na bicí téměř v závěru koncertu.

Kapela Navigators je po skupinách jako J.A.R. nebo Monkey Business dalším důkazem, že české funky se může směle poměřovat s funkovou scénou světovou. Ve srovnání s výše jmenovanými sice trochu postrádá smysl pro humor či schopnost tvořit strhující show, o to víc ale může být pro publikum cenná jejich hudební pestrost a rozvážnost. A ještě jedna věc je už po zahájení Zlomvazu zcela zřejmá: jeho návštěvníci se umějí skvěle bavit. Navigators

Út 18/05 -> 21:00 DISK