Léto s divadlem. Mimo divadlo

Pražská scéna poskytuje svým divákům širokou nabídku letních divadelních produkcí již několik let. Vedle stálých letních stageí začaly navíc vznikat nové open-air prostory, které lákají své stálé i potenciální nové diváky na unikátní koprodukční projekty, sezonní premiéry i na jedinečnou atmosféru. A právě ta atmosféra je asi hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla přinést na stránky Hybrisu přehled pražských letních divadelních aktivit. Letní scény jsou pro některá divadla běžnou záležitostí, pro jiná jsou však způsobem, jak se vyrovnat s materiálními i nehmotnými ztrátami způsobenými pandemií. Je to příležitost vyrovnat deficit, který vznikl náhlou absencí diváků v hledištích. Způsob, jak si vynahradit měsíce nejistoty. Jak znovu najít kontakt s diváky, který je základem divadla jako takového. A Vás se tímto krátkým shrnutím snažím vyzvat k tomu, abyste se do hledání toho ztraceného kontaktu zapojili a užili si divadlo jako něco znovunalezeného, snadno ohrozitelného a vzácného. 

 

Divadlo Kalich: Hvězdné léto pod Žižkovskou věží                

1. července – 2. září; Mahlerovy sady, Praha 3

Svůj letní program oznámilo jako první Divadlo Kalich, které po roce opět uvádí festival Hvězdné léto pod Žižkovskou věží. V amfiteátru v Mahlerových sadech s kapacitou až 600 osob se během prázdnin kromě souboru Divadla Kalich divákům představí i herci Divadla Palace, Divadla Verze nebo Činoherního studia Bouře. Mezi hlavní body programu patří premiéra inscenace hry TIK TIK francouzského autora Laurenta Baffie v režii Jakuba Nvoty s Terezou Kostkovou v hlavní roli. Kromě divadla bude možné zavítat na Žižkov i na koncert – zahrají zde například Tomáš Klus, 4TET nebo Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. 

Více na: www.divadlokalich.cz/hvezdneleto 

 

Letní scéna Divadla Ungelt 

30. června – 30. srpna; Nový svět, Pražský hrad

Již po šestnácté bude v provozu i Letní scéna Divadla Ungelt v malebném prostředí Nového světa na Pražském hradě. Ku příležitosti oslav 25. narozenin Divadla Ungelt zde bude uveden kompletní repertoár divadla včetně dramatizace románu Betty McDonald Kdokoli může dělat cokoli, jejíž premiéra proběhla před dvěma lety přímo na Letní scéně. Diváci se také mohou těšit na Simonu Stašovou, která bude hlavním hostem oslav divadla coby osobnost úzce spjatá s jeho začátky. V následujících letech plánuje divadlo pokračovat v letní aktivitě a po vzoru svého úspěšného původního muzikálu Touha jménem Einodis připravovat nové původní inscenace s ambicí je posléze přizpůsobit pro prostory stálé scény v Malé Štupartské ulici.

Více na: www.divadloungelt.cz/repertoar/letni-scena

 

Studio Dva: Letní scéna Vyšehrad

10. června – 31. srpna; vyšehradské hradby

Již sedmnáctý ročník Metropolitního léta hereckých osobností proběhne na pražském Vyšehradě a zároveň na Letní scéně Vítězná v Huntířově a na Letní scéně Tvrz Divice. Kromě loni odpremiérovaného muzikálu Starci na chmelu láká divadlo na dvě premiéry letošní sezony, komedii Petera Quiltera Duety v režii Jakuba Nvoty a Gogolova Revizora v režii Evy Holubové, v titulní roli s Kryštofem Hádkem. Další letní projekty – Léto slovenských hvězd a Léto ochotnických divadel – Studio Dva pro letošní rok z důvodu pandemie odkládá, avšak vedle divadla nabídne na Vyšehradě i hudební program pod názvem Hudební setkání pod širým nebem. 

Více na: www.studiodva.cz/o-divadle/letni-scena

 

Letní scéna Harfa

1. července – 1. září; střecha Galerie Harfa

Osmý ročník Letní scény na střeše Galerie Harfa opět sází na divácky známé tváře, jako jsou Leoš Noha, Lucie Zedníčková či Jiří Langmajer, kteří se tentokrát představí v komedii Marca Camolettiho A do pyžam! Kromě desítek představení nabitých populárními herci bude připraven i program pro děti v podobě inscenace Divadla pohádek Maxipes Fík. V případě nepříznivého počasí se program přesune do blízkého Divadla Gong. 

Více na: www.letniscenaharfa.cz

 

Letní shakespearovské slavnosti

21. července – 28. srpna; Pražský hrad, HAMU

Pravidelně největší letní divadelní událost se v omezených podmínkách koná i letos. Premiéra romance Bouře v režii tandemu SKUTR se přesouvá na příští rok a z důvodu vládních opatření nezavítají do Prahy herci z Bratislavy či zahraniční členové Prague Shakespeare Company. Diváci se nicméně stále mohou těšit na oblíbené inscenace od loňské Zimní pohádky až po věčně vyprodané Veselé paničky windsorské

Více na: www.shakespeare.cz 

 

Letní scéna Štvanice

18. června – 18. srpna; ostrov Štvanice

Novinkou na letní divadelní mapě Prahy je Letní scéna na Štvanici. Divadlo VILA Štvanice připravuje pestrý program sestavený z inscenací domácích souborů Tygr v tísni, Geisslers Hofcomoedianten a Divadlo Letí i z repertoárů dalších pražských nezávislých scén. Letní scéna zahrnuje tři stage – Pod mostem, Pod kaštany a U zahrady – a kromě divadla nabídne i doprovodný hudební program v dramaturgii kmenového hudebníka Jena Hovorky. Vrcholem letního programu bude tradiční festival Antická Štvanice, kde bude letos uvedena Senecova tragédie Šílený Herkules v režii Tomáše Loužného. 

Více na: www.vilastvanice.cz 

Letní scéna Jatka78

od 30. května do konce července; Holešovická tržnice

Po třech letech se do Holešovické tržnice vrací i Letní scéna Jatka78. Její provoz byl zahájen již 27. 5. z Holešovic živě streamovaným Kabaretem POT a LESK a pokračovat bude až do konce července. Součástí zahajovacího streamu byla i ukázka z připravované inscenace Cirku La Putyka Kaleidoscope, která spojuje velké osobnosti cirkusové company a mladé perspektivní akrobaty a která bude zároveň hlavním bodem programu letní scény. Mezi hosty Letní scény na Jatkách budou patřit mimo jiné i soubory Vosto5, Bratři v tricku, Squadra Sua nebo My kluci, co spolu chodíme.

Více na: www.jatka78.cz/en/article/letni-scena

 

Pomezí

Takřka tradicí se v minulých letech staly letní imerzivní projekty souboru Pomezí. Po celé léto bude v Praze možné absolvovat audiowalk Nad městem, při němž se divák pomocí mobilní aplikace pohybuje od autobusového stanoviště Palmovka dále po pražské Libni a dostává tak možnost nahlédnout na město z jiné perspektivy. V srpnu pak proběhne několik repríz úspěšné inscenace Dům v jabloních uváděné ve Winternitzově vile na Malvazinkách. 

Více na: www.pomezi.com 

 

Meet Factory: Psí dny

21. června – 15. srpna; Barrandovské terasy

Inscenace Psí dny uváděná pod hlavičkou Meet Factory v režii Natálie Deákové se po sérii premiérových představeních v roce 2018 přesunula o rok později z holešovické lodi Altenburg 1964 do prostoru bazénu pod Barrandovskými terasami. I letos se zde celkem šestkrát diváci setkají s Jamiem a Julií, kteří se vydávají hledat sami sebe na horký řecký ostrov.

Více na: www.meetfactory.cz/cs/program/detail/psi-dny-1

 

Meda

od 4. července do začátku září, Muzeum Kampa

Obnovená premiéra inscenace o životě Medy Mládkové se v pozměněném obsazení vrací do Muzea Kampa. Místo Taťány Dykové budou letos diváci v titulní roli vídat Terezu Rambu nebo Pavlu Beretovou v prostředí úzce spojeném s životem hlavní protagonistky. 

Více na: www.predstavenimeda.cz