Miláčkové

Druhý zlomvazový den nám (po představení soutěžním) odstartovalo další nesoutěžní představení - Miláčkové. Představení do Prahy přivezli studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, ovšem na který ročník jsme se přišli do učebny podívat, to z programu nevyčteme. Snažila jsem se pátrat na internetu, leč marně. Je zřejmě tajné i to, kdo ztvárnil jakou postavu. 

Miláčky, divadelní hru od autorky Laury de Weck, zpracovala Anna Saavedra a režie se ujal Vítězslav Větrovec. V celé inscenaci je nasazeno rychlé tempo, které ovšem bylo mnohdy při představení na úkor srozumitelnosti. Současná hovorová mluva je sem tam vylepšena o brněnský „hantec“ (což mně, Pražákovi, přijde o to víc zábavné).

O co jde: známe to všichni vysokoškoláci – semestr skončil a tím nám nastává čas zúčtování: zkouškové. Nervozita stoupá, knihy na nás padají, v knihovnách není k hnutí, přátelé se stá- vají nesnesitelnými, vztahy se nám bortí a díky tomu se zas jiné navazují; a k tomu všemu jsme nuceni se koncentrovat na studium a ukázat co v nás vězí.

Řekla bych, že tato komedie (leč s tragickým koncem), je vykreslena natolik zábavné, že se bude jednat o hojně navštěvovanou a vděčnou inscenaci.

Jak ovšem psát o hereckých výkonech, když nevíte, kdo hrál koho? Ve všech případech (Tomáš David, Lucie Schneiderová, Zuzana Velichová, Veronika Lazorčáková, Petr Pavlas, Vojtěch Johaník) bylo herectví dosti vyrovnané. Postavy jsou dobře rozčleněné do jasně defi novaných odlišných typů, čehož se herci drží. Vítězila hravost a zábava a sem tam známky rozpaků a nejistoty. Přece jen představitel Swana, udával tempo dialogů svých kolegů nejenom hudebním doprovodem na kytaru‚ ale i svým rozehráváním dramatických situací.

Pro mě osobně byla nejvýraznější složka výtvarná. Scénografi cké řešení Kataríny Kováčikové bylo zaměřené na knihy. S knihou se dá, díky její velikosti, snadno manipulovat; a to také tvůrci využili do maximální míry. Kniha byla přetvářena do různorodých objektů i symbolik. A jak jinak zakončit těchto pár řádků o Miláč- cích, nežli textem ústřední písně z této inscenace: Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus; čili radujme se tedy, dokud jsme mladí!

Laura de Weck: Miláčkové režie: Vítězslav Větrovec Út 19/05 -> 14:00 K332