Škandálna aféra Jozefa Holouška

Škandálna aféra Jozefa Holouška vznikla na základě stejnojmenné povídky Karla Čapka a ve druhém zlomvazovém dni jsme měli možnost vidět ji v Řetízku v podání studentů AKU. Téma, které se stává aktuálnějším a aktuálnějším – jak vám média mohou převrátit život v jednom dni — si vzal na přetřes Tomáš Mischura pod pedagogickým vedením Jany Oľhové. Uveřejňování nepodložených nebo protichůdných zpráv, aféry velikosti babylónské věže postavené na principu JPP (= jedna paní povídala) – nepřipomíná vám to něco? 

Hned na rozjel Tomáš Mischura svou one man show o tom, jak mu noviny a novináři zničili život. Křeslo, stolek, rádio, nic víc ve svém podle novin luxusně zařízeném bytě nemá. A nic víc pro svoji exhibici ani nepotřebuje. Sugestivní pohledy, řvaní divákům do tváře, stále více potem nasáklá košile, zrychlující se tempo hlasu, čím dál tím víc psychotičtější pohyby – to je Jozef Holoušek pod tlakem médií. Příběh vypráví o tom, jak se v domě č.p. 171 zatáhly závěsy a za půl hodiny se ozval hrozný křik. Z této jednoduché zprávy započala štvanice jednoho na pohled obyčejného člověka, za ospravedlněním svého jména od podezření z vraždy.

„Viete... ja som bol vždy slušný človek. Na za- čiatku toho všetkého som si povedal: Každá hanba trvá len týždeň... a keď je príliš veľká, tak desať dní, tak si z toho nebudem nič robiť.“ Jenže aféra Jozefa Holouška netrvá jen deset dní a jemu pomalu začínají docházet nervy. Z lehce naštvaného pomuchlávání novin, přes jejich trhání, rafi nované stříhání se dostaneme k pečlivému vystřihování a jedení obličejů lidí, kteří mu odmítají potvrdit alibi.

Diváci se chvílemi smáli, chvílemi konsternovaně zírali a chvílemi snad ani nedýchali. Tomáš Mischura předvedl tak sugestivní výkon, že mu klidně odpustím, že se námět velice blíží známějšímu a častěji inscenovanému Kafkově Procesu. I přenesení inscenace do neobvyklého prostoru Řetízku dodalo představení určitou atmosféru – nehledě na to, že v některých chví- lích se dokonce zdálo, že inscenace byla pro tento prostor přímo vymýšlena. A věta na závěr? Přišla jsem, nic jsem nečekala, viděla jsem a zůstala jsem sedět s otevřenou pusou.

Karel Čapek, Tomáš Mischura: Škandálná aféra Jozefa Holouška režie: Jana Oľhová St 19/05 -> 15:30 Řetízek