Skoky na trampolíně aneb Držte se nízko!

Zatímco se ve „slévárně“ La Fabriky stavěla scéna na odpolední Zlomvazové představení, vzadu za židlemi pro diváky se začala pod nohama účastníků pomalu a nesměle rozhoupávat obří trampolína. 

Vše se odehrávalo ve velmi komorním duchu. Dvě účastnice workshopu vedené trojnásobným mistrem republiky ve skocích na trampolíně za juniory a mistrem České republiky (2005) ve sportovním aerobiku v kategorii páry Danielem Komarovem, kterého lze vidět i v představení La Putyka, se skok po skoku vydávaly na souboj se zemskou přitažlivostí.

Hned po první Komarovově ukázce bylo všem přítomným jasné, že nepůjde o nahodilé poskakování a že i trampolína je pořádná věda. Jenže Dan Komarov má mimo jiných schopností také až neuvěřitelný pedagogický cit. S lehkostí a samozřejmostí s námi probral prvky od pádů na zadek, přes otočky v našem podání (v jeho podání vruty), až po pády na břicho či záda, kdy jsme se po každém z těchto prvků nesměly rozplácnout, ale naopak se efektně vrátit na nohy. Jeho motivační povzbuzování ve chvílích naší beznaděje, když jsme měly trénovat některý předvedený prvek, a na místo brilantního výkonu jsme se po výskoku zůstaly jen houpat a stěží chytaly balanc, nebylo jen altruistickým gestem.

Díky studiu na FTVS UK ví moc dobře, jak poradit. Pozná, kde děláme chybu, a dokáže ji pojmenovat tak, aby i naprostý laik pochopil kudy na sebe, tedy na co je potřeba se soustředit. A to se mi zdá u workshopu tohoto 6 offprogram typu nejdůležitější. Zkuste si vyskočit co nevíš to jde a pak se pustit rovně do lehu po zádech, nechat se odrazit a přistát zpět na nohách. Pokud totiž nevíte, jak na to, rozplácnete se už při pádu a ucítíte, jak se vám páteř bolestivě rozkládá obratel po obratli. Opakujte to dvacetkrát po sobě a už se vám nebude chtít ani vstát. Nakonec ale opravdu stačí jen poslechnout tělem, co Dan říká, a plesknout záda do trampolíny, která vás ve vteřině jakoby fi lmovým trikem sama vrátí zpátky na nohy. Je to úžasná legrace, a přitom zabíračka pro celé tělo. Jednu větu nám ale opakovat nemusel: „Držte se nízko!“

Nejméně povzbudivý byl fakt, že jsme si prý ukázali na vlastním těle sestavu, kterou cvičí šestiletí prcci. No, ještě ji nemáme zcela vypilovanou, ale workshop přeci trvá dva dny! Máme na to celý zítřek. I když to už prý budeme probí- rat i nějaká lehčí saltíčka.

Pro případné zájemce ještě přidávám důležitou informaci, že další workshop trampolíny pro naprosté začátečníky bude v pátek a sobotu, vždy od 11 do 12h v La Fabrice.

Trampolínový workshop I lektor: Dan Komarov

St 19/05 -> 11:00 La Fabrika - Slévárna