Utekl mi herec

Různí režiséři používají různé prostředky k dosažení různých výsledků. Někteří herce vytvarují zlehka jako turecký med, jiní z něho umlátí máslo. Někteří herce diplomaticky dovedou tam, kam chtějí, aniž by si to uvědomil, jiní prostě hrají šachy a postaví figurku na E5. Co režisér, to metoda. Co herec, to reakce. Minulý rok jsem se zúčastnila dvou různých zahraničních stáží. Nejprve jsem strávila jeden semestr na pařížské Sorbonně a potom jeden měsíc na varšavské Akademii teatralne. Obě tyto zkušenosti se v něčem prolínají. Herci v obou případech měli ve společnosti poměrně vysoké postavení a brali se dost vážně. Zatímco ve Varšavě jsme narazili na to, že si herci nechtěli kousnout neoloupané mrkve, Francouz zase potřeboval každou půlhodinu pauzu.

Projekt Ma dame / Moje paní byl autorským představením vycházejícím z tématu samoty. Té nejhlubší. Samoty, pro které je nejpřesnější definicí spojení „být sám se sebou“. Během zkoušení, založeném na improvizaci, se objevil i důvod této samoty. Začali jsme zkoušet představení o životě muže, který má poměr s vlastní matkou. Byla to velmi osobní práce. Poslední blok (týden před premiérou) probíhal v Praze. A ne zrovna podle plánů. Francouzský herec se špatně soustředil, byl neustále vyčerpán, necítil se v cizí zemi dobře, asi byl příliš sám. Tři dny před premiérou řekl, že kdyby projekt záležel na něm, premiéra by byla až za dva roky. Necítil se na toto téma dost vyspělý. Došlo mi, že tohle máslo si můžu namazat už leda tak na hlavu. Ale i přesto jsem herce po dlouhé diskuzi přesvědčila, aby druhý den přišel na zkoušku. Slíbil to.

Nepřišel. Zmizel. Odjel. Druhý den odpoledne mi přišla zpráva: „Ne t´en fais pas, je suis chez mes parents. - Neboj se, jsem u rodičů.“ Ještě ten večer jsem dostala e-mail od jeho matky. Je jí líto, že to „dobrodružství“ takhle špatně skončilo. Její syn tohle normálně nedělá, ale byl velmi zklamaný a nám oběma prý nezbývá, než se z toho poučit. Podepsáno: „Sa maman - Jeho maminka.“

Nevěřím vlastním očím. Možná došlo k nedorozumění. Francouz (24 let) sem tedy jel za dobrodružstvím! Aha! A my přitom zkoušeli divadelní inscenaci! Aha! Nezbývá než jen opravit nadpis: Neutekl mi herec. Utekla mi divadelní postava.