Asi před deseti lety mě uhranul a duševně poznamenal magický snímek Alejandra Jodorowského Svatá krev. Druhé setkání přinesl mexický western El Topo, Krtek, který kdysi okouzlil Johna Lennona a Yoko Ono. V obou filmech se snoubí obrazy násilí, pojednané jako krvavý karneval, s poetikou surrealistů a psychoanalýzou.
Letos na jaře vyšel v nakladatelství Malvern překlad Jodorowského knihy Psychomagie. Nástin panické terapie, která odkrývá myšlení a duchovní cestu autora. Kniha mě zaujala silou a vehemencí, se kterou předkládá podstatnou souvislost tvorby a skutečnosti, prožívané jako umělecký akt. Jodorowsky slovem psychomagie rozumí okultně-surrealistickou praxi, kterou převzal od mexických čarodějů. „V samém srdci (hlavního) města se rozkládá tržiště Sonora, kde se prodává výhradně zboží magické povahy: barevné svíčky, sušené ryby podobné ďáblům, obrázky svatých, léčivé byliny, posvěcená mýdla, tarotové karty, amulety, sádrové sošky Panenky z Guadalupe proměněné v kostlivce.“1 Podobné obrázky a děje jako na tržišti Sonora vytváří a produkuje také imaginace Alejandra Jodorowského. Kniha Psychomagie hovoří o spojení tvorby a magie se záměrem uzdravovat drastickými prostředky. O tom proč my, civilizovaní lidé, potřebujeme zrovna drastické prostředky také pojednává celá kniha. Tvůrčí a terapeutická metoda Jodorowského začíná u výkladu karet a předpisu magických procedur. Klienti za jeho služby platí dopisy, ve kterých popisují průběh akcí, výsledky a sny. Obrazy z terapie a snů vytváří rezervoár fantazií pro situace do filmů, divadelních akcí a komixů.
Nezvyklý rozsah tvorby a metodika práce, která osciluje mezi šílenstvím a tvořivým životem, ukazuje umění jako pohanskou formou náboženství, nebo duchovní cestu, chcete-li. Jodorowsky ji definoval programem Panického hnutí. Název (Panique) odkazoval „k bohu Panovi a řeckému kořeni jeho jména, pan, úplný, celý, veškerý... Pan, kozočlověk, je zvrácený bůh pomatenosti mezi profánním a posvátným … Zmatení a polymorfie jsou klíčová slova (v pojetí) paniky, ale kromě toho si francouzský výraz panique uchovává jistý speciální význam. Výraz Panique se skládá ze slov Pan plus nique, což znamená: Pan jebá …vše“2.
Kniha Psychomagie je zdrojem osobních, důvěrných i vyšinutých zpráv o povaze univerza. Je to sonda, která přináší historické popisy happeningů z padesátých a šedesátých let, nazývaných efemérní a poetické akty. Knihu lze číst také jako nástin provokativní terapie panikou. Je současně popisem cesty, která vedla k filmům El Topo nebo Svatá krev a od nich vede stále dál do spící tkáně života.
1 JODOROWSKY Alejandro, Psychomagie. Nástin panické terapie, Malvern, Praha, 2015, ISBN 978-80-7530-012-6.
2 ARRABAL Fernando, Kámen bláznivosti. Kniha panická, Daphin, Slavonice 2012, ISBN 978-80-7272-408-6.