Kvíz pro sedmnáct a půl diváka

Jan Zvěřina, Václav Petr, Jan Pech a Petr Chudoba. Kvartet složený ze čtyř zkušených komorních hráčů, držitelů cen z národních i mezinárodních soutěží měl před sebou dnes náročný úkol – prohřát svou hrou chladné stěny Slévárny La Fabriky, aby publikum nezmrzlo. A povedlo se! 

Kvíz na úvod odpoledního koncertu Praha cello kvartetu připravil šotek, který zapříčinil, že program avizoval koncert na 17:30, zatímco vstupenky a počítače produkčních posunuly začátek až na šestou. Orientujíc se podle programu jsem byla u vstupu ujištěna, že jdu příliš brzy. A protože jsem nechtěla odbíhat v polovině koncertu na navazující představení ve Velkém sále, ptala jsem se znovu a ještě jednou, až jsem se dočkala toho, co jsme chtěla slyšet, tedy že pravdu má program. Snad vinou této chyby dorazilo jen skromné publikum složené ze sedmnácti lidí a jednoho človíčka, nejspíš šestiletého. Technici si ještě v půl šesté hráli se světly, slečna z produkce vysvětlovala muzikantům, že by se měli uvést sami. Konečně technik vypnul refl ektor, který nám všem zářil do očí, slečna s rudými vlasy za ním zavřela a zbyli jsme sami se čtyřmi hráči a čtyřmi nástroji. Připadalo mi to nefér. Do DISKu Vás bez lístku nepustí, produkčních se kolem točí bezpočet, zatímco tihle čtyři mladíci mistrně ovládající své nástroje jako by Zlomvaz odstrčil. Úvodních slov se ujal Jan Zvěřina a svou půvabnou neobratností při představování jednotlivých skladeb nám přichystal kvíz druhý. Skladby rozděloval na ty, co představil, a ty, co poznáme. A opravdu jsme poznali soundtracky Mission Impossible, Sedm statečných a Jamese Bonda, poznali jsme i Yesterday (Beatles) a jistě bychom uhádli Stairway to heaven (Led Zeppelin). Ale poznali jsme i krásu cellového zvuku, o níž kvartet píše na svém webu, že ji chtějí lidem ukázat, „neboť ne všichni zastávají názor, že cello ve výškách nepiští, dole nebručí a uprostřed nehraje vůbec.“ Soubor prezentovaných skladeb byl příjemně zvolený, stejně jako jejich pořadí a na své si při- šel i človíček při soundtracku Star Wars.

Proto bych vás ráda v tomto čísle pozvala ještě jednou, tentokrát na koncert Praha cello kvartetu 2. června od 19:00 do Selesiánského divadla.

Více viz www.cellllo.cz.

Praha cello kvartet

Pá 21/05 -> 17:30 La Fabrika - Slévárna